2024-07-12

Abejingų nepaliekanti ,,Matildos“ premjera

Birželio 15-ąją ,,Raganiukės“ teatre įvyko spektaklio ,,Matilda“ įžanginė premjera. Muzikinis spektaklis sukurtas pagal žymaus britų vaikų rašytojo Roalio Dalio vieną garsiausių knygų ,,Matilda“. Pripažinimo visame pasauly sulaukusio literatūrinio kūrinio, tapusio filmų, teatrinių pasirodymų siužetu, pastatymas atkeliavo ir į Lietuvą.

Matilda kovotoja prieš blogį

Matilda yra nepaprasta mergaitė. Išmoko skaityti vos trejų metų ir dabar nė nepaleidžia knygos iš rankų. Tačiau jos gyvenimas toli gražu nesikloja taip nerūpestingai, kaip norėtųsi. Konfliktas su tėvais, kurie nevertina Matildos gabumų bei stengiasi jos atsikratyti. Mokyklos direktorė Kuoka, grubiai gniuždanti mažus vaikus. Ir tik vienintelė paguoda tapusi mokytoja Meilutė, nuoširdžiai palaikanti Matildą.

Kartą mokyklos direktorė neteisingai Matildą apkaltina. Mergaitėje užgimsta jėga, kylanti iš noro pasipriešinti blogiui. Nors aibę nesusipratimų Matilda jau prikrėtė priešiškiems tėvams, dabar atsirado galimybė pamokyti ir rūsčiąją Kuoką!

Pasakojimas kupinas šmaikštumo, juoko, bet kartu ir vertingų gyvenimiškų pamokų. Istorija apie Matildą suvirpina ne vien mažiausiųjų, bet ir vyresniųjų širdis.

Psichologiniai, vertybiniai motyvai

Norint suprasti ,,Matildos“ ypatumus, dera pasigilinti į žmogaus elgsenos šaknis. Egzistuoja Galios pagrindo teorija (angl. power basis theory), kuria remiantis teigiama, kad individo vidinė jėga, troškimai gimsta iš pagrindinių žmogiškųjų poreikių. Taigi ir tas pats noras priešintis neteisybei nulemtas reikmės būti pripažintam, mylimam. XVIII a. filosofas Imanuelis Kantas iškėlė tezę ,,nedraugiškas draugiškumas“. Ji apibrėžia žmogaus antagonizmą (protestą) kaip moralės požymį. Būtent tai tiesia kelią į visuotinio teisingumo įsigalėjimą, vedamą asmeninės motyvacijos.

Ir kuo gi čia dėta knygelė vaikams? Ogi pagrindinės herojės Matildos krečiami pokštai tėvams, konfrontacija su piktąja mokyklos direktore Kuoka iškyla iš meilės stygiaus. Todėl mergaitė kyla į savotišką kovą. Visa tai gimsta ne iš pikto, kartu Matilda gelbsti ir kitus savo mažuosius draugus iš suaugusiųjų kuriamo blogio.

Kūrinį galima susieti ir su šiuolaikinio auklėjimo ydomis. Neretai mažiesiems stinga elementariausio laiko drauge su tėvais. Jį pertraukia nuolatinis suaugusiųjų dėmesio telkimas į mobilųjį telefoną ar ribų nutrynimas tarp darbo ir meto su šeima.

,,Matildoje“ kalbama, kaip skirti gėrį nuo nedorybės bei skatinama nenusileisti įsiviešpatavusiai neteisybei. Pasakojimas atgaivina vaizduotę bei rimtus dalykus pateikia juoko forma.

Grandiozinis teatro komandos darbas

Spektaklio režisierė Linda Urbonavičiūtė su padedančiuoju režisieriumi ir kitais teatro komandos nariais įveikė sudėtingą, ilgą kelią iki premjeros.

,,Matilda“ išskirtinė ir tuo, kad spektaklyje vaidina 15 vaikų, kurie buvo atrinkti kastingų metu. Teko organizuoti kelis turus, tėveliai vesdavo savo atžalas į atrankas ne kartą ir ne du. O laukimas vieno turo metu užsitęsdavo ir iki 3-4 valandų.

Spektaklio kūrimo metu pradėjo skleistis teatro magija. Režisierė Linda su mažaisiais aktoriais atrado šiltą ryšį, kuris padėdavo susikalbėti. Suaugusieji aktoriai G. Antanavičiūtė, D. Egor, A. Užaitė rūpestingai rūpestingai atsidavė darbui, o V. Mockė-Šaulytė užmezgė individualų ryšį su kiekvienu vaidinančiu vaiku. Tai lėmė tarpusavio meilę, empatiją, kuriais patiki ir žiūrovas.

,,Raganiukės“ teatro grupė buvo pakerėta vaikų talentu, iniciatyva. Mažieji knygelę ,,Matildą“ skaitė savu noru pakartotinai daugiau nei kartą ar kelis. Jie pamilo šią istoriją, susitapatino su Matildos personažu. Kūrinio herojės situacijoje dažnas vaikas įžvelgė ir save patį, pavyzdžiui, minėtu dėmesio trūkumu iš tėvų.

,,Matildos“ pastatyme dramos žanras derinamas su muzika, eiliuotais personažų dialogais. Spektakliui muziką kūrė kompozitoriaus Jonas Jurkūnas. Reginys scenoje pakeri bei įtraukia auditoriją į šmaikščius bei netikėtus siužeto vingius.

Artimiausias premjeros ,,Raganiukėje“

Artimiausia galimybė pamatyti spektaklį visai šeimai ,,Matilda“ – jau liepos 14 dieną, sekmadienį ,,Raganiukės“ teatre, S. Stanevičiaus g. 24, Vilniuje.

Dar keli rodymai vyks rugpjūčio 11-ąją bei 25-ąją, o pagrindinės premjeros laukia rudens pradžioje.

Daugiau informacijos ir nuorodą į bilietus galima rasti interneto svetainėje: https://raganiuke.lt/